Aktualności

Nabór wniosków o refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenie społeczne za skierowanych bezrobotnych do 30 roku życia.

Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu informuje, iż od dnia 31.07.2017r. uruchamia nabór wniosków o refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanego bezrobotnego, który nie ukończył 30 roku życia (wydawanie wniosków od dnia  27.07. 2017r.).

Urząd Pracy nie może zawrzeć umowy z pracodawcą lub przedsiębiorcą, u którego w okresie ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku nastąpiło zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Pracodawca lub przedsiębiorca są obowiązani, stosownie do zawartej umowy, do utrzymania w zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanego bezrobotnego przez okres, za który dokonywana jest refundacja, oraz przez okres 12 miesięcy po zakończeniu tej refundacji.

Niewywiązanie się z tych warunków powoduje obowiązek zwrotu uzyskanej pomocy w kwocie proporcjonalnej do okresu, w którym nie utrzymano zatrudnienia skierowanej osoby, wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania refundacji za pierwszy miesiąc, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę przez skierowanego bezrobotnego, rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, lub wygaśnięcia stosunku pracy skierowanego bezrobotnego w trakcie okresu objętego refundacją albo przed upływem okresu 12 miesięcy po zakończeniu refundacji – Urząd Pracy kieruje na zwolnione stanowisko pracy innego bezrobotnego.

W przypadku odmowy przyjęcia skierowanego bezrobotnego na zwolnione stanowisko pracy, pracodawca lub przedsiębiorca zwracają uzyskaną pomoc w kwocie proporcjonalnej do okresu, w którym nie utrzymano zatrudnienia skierowanej osoby wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania pierwszej refundacji, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.

W przypadku braku możliwości skierowania bezrobotnego przez Urząd Pracy na zwolnione stanowisko pracy, pracodawca lub przedsiębiorca nie zwracają uzyskanej pomocy za okres, w którym uprzednio skierowany bezrobotny pozostawał w zatrudnieniu.

Przedmiotowe wsparcie finansowane będzie ze środków Funduszu Pracy. Kwota dofinansowania może wynieść miesięcznie 1 950,00 zł plus składki na ubezpieczenie społeczne. Refundacja jest udzielana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Przy ocenie wniosków obok kryteriów formalnych uwzględnione będą w szczególności następujące dodatkowe kryteria:

  • dotychczasowa współpraca z tut. Urzędem i efektywność zatrudnieniowa poprzednio realizowanych form;  - liczba osób bezrobotnych o określonych kwalifikacjach pozostających w ewidencji Urzędu (ograniczona liczba osób o wskazanych wymaganiach może przekładać się na trudności w rekrutacji kandydata na wskazane stanowisko lub jego uzupełnienie);
  • posiadanie trwających zobowiązań z tytułu wcześniej zawartych umów oraz ocena przebiegu ich realizacji;
  • miejsce pracy na terenie powiatu zawierciańskiego. 
Informacje o publikacji dokumentu