Aktualności

Powiatowa Rada Rynku Pracy

16 maja 2017r. roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu odbyło się  posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy. Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Powiatowej Rady Rynku Pracy, który przywitał zebranych i przedstawił porządek obrad. W posiedzeniu uczestniczyli również Starosta Zawierciański Pan Krzysztof Wrona, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Pan Andrzej Rus, Z-ca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Pan Michał Krawczyk oraz Z-ca Kierownika Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy  Pani Ewa Walczyk.

Pierwszym punktem posiedzenia było wystąpienie  Dyrektora PUP Pana Andrzeja Rusa, który zapoznał członków Rady z aktualną sytuacją na rynku pracy w powiecie zawierciańskim. Na koniec marca 2017r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu zarejestrowane były ogółem 4565 osób bezrobotnych, w tym 2417 tj. 53% stanowiły kobiety. W marcu 2017r. zarejestrowano ogółem 581 osób bezrobotnych, w tym 528 osób poprzednio pracujących i 53 osoby dotychczas niepracujące. Wśród zarejestrowanych w miesiącu marcu b.r. 68 osób zarejestrowano po raz pierwszy i 513 osób po raz kolejny. Z ewidencji wyłączono 837 osób, w tym z powodu podjęcia pracy 355 osób (niesubsydiowanej – 314 osób i subsydiowanej 41 osób). Stopa bezrobocia na koniec marca 2017r. przedstawiała się następująco: powiat zawierciański – 11,2%, województwo śląskie – 6,5%, kraj – 8,1%. Z analizy stopy bezrobocia w okresie od marca 2016r. do marca 2017r. wynika, że najwyższy wskaźnik odnotowano w miesiącu marcu 2016r., tj. 13,9%. W kolejnych miesiącach 2016r. stopa bezrobocia na terenie powiatu zawierciańskiego systematycznie spadała, aż do miesiąca grudnia ub. roku, gdzie osiągnęła poziom 11,3%. W miesiącu styczniu 2017r. stopa bezrobocia nieco wzrosła w porównaniu do poprzedniego miesiąca tj. o 0,3 punktu procentowego. Na koniec marca b.r. stopa bezrobocia spadła w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 0,6 punktu procentowego, osiągając wartość 11,2%.

Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu w okresie od stycznia do marca  2017r. aktywnymi formami wsparcia objął 281 osób bezrobotnych, w tym:

Staże – 138 osób , prace interwencyjne – 20 osób,  szkolenia – 15 osób , roboty publiczne – 14 osób, refundacja kosztów wyposażenia/doposażenia stanowisk pracy dla skierowanych bezrobotnych – 17 osób (w tym 4 utworzone nowe stanowiska w 2017r. – 13 uzupełnień zatrudnienia na wcześniej stworzonych stanowiskach pracy), jednorazowo przyznawane środki na uruchomienie działalności gospodarczej – 9 osób, refundacja pracodawcy części wynagrodzeń, nagród oraz składek na ubezpieczenie społ. skierowanych bezrobotnych – 7 osób, bon na zasiedlenie – 4 osoby, prace społecznie użyteczne – 56 osób, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnionego skierowanego bezrobotnego powyżej 50 roku życia – 1osoba.

Kolejnym punktem posiedzenia było przedstawienie przez Z-cę Kierownika Centrum Aktywizacji Zawodowej  Panią Ewę Walczyk wniosku o wydanie opinii w sprawie zmiany struktury wydatkowania przydzielonych algorytmem środków Funduszu Pracy i pozyskanych przez PUP środków Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu w 2017 roku. Podział wydatków Funduszu Pracy został dopasowany do optymalnego zabezpieczenia działań łagodzących sytuację na lokalnym rynku pracy na miarę wielkości przydzielonych środków, zapotrzebowania ze strony partnerów rynku pracy oraz specyfiki struktury bezrobocia powiatu zawierciańskiego. Wniosek Powiatowego Urzędu Pracy został jednogłośnie zaopiniowany pozytywnie przez Powiatową Radę Rynku Pracy.

Ostatnim punktem posiedzenia było przedstawienie przez Z-cę Dyrektora PUP Pana Michała Krawczyka informacji dotyczącej raportu z Monitoringu Zawodów Deficytowych i Nadwyżkowych w powiecie zawierciańskim w 2016r. Dane zawarte w raporcie w głównej mierze opierają się na danych gromadzonych w systemie Syriusz przez Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu. W związku z tym, iż pracodawca nie ma obowiązku zgłaszania każdej oferty pracy do PUP – jak również bezrobotny nie jest zobligowany do rejestracji w urzędzie pracy, analizę wzbogacono poprzez zawarcie danych nt. ofert pracy w Internecie (uzupełnionych i przesłanych przez Wojewódzki Urząd Pracy), wykorzystanie danych Systemu Informacji Oświatowej MEN oraz danych uzyskanych z badań kwestionariuszowych przedsiębiorstw, których siedziba znajduje się na terenie powiatu zawierciańskiego a wybrany podmiot gospodarczy zatrudnia co najmniej jednego pracownika. Badania były przeprowadzone w miesiącu wrześniu i październiku 2016r. przez PUP w Zawierciu na podstawie danych firm, które zostały wylosowane oraz dostarczone przez GUS. Szczegółowe informacje nt. Zawodów Deficytowych i Nadwyżkowych w powiecie zawierciańskim znajdują się na stronie www.pup-zawiercie.pl w zakładce Urząd Pracy/Analizy i Statystki.

Informacje o publikacji dokumentu