Powiatowy Urząd Pracy informuje, iż w związku z wątpliwościami dotyczącymi użytego w §9 ust.6 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2022r. poz. 243 z późn.zm.) pojęcia „względy społeczne” zwraca uwagę na interpretację powyższego zapisu.Zgodnie z §8 ust. 2 pkt 3 ww. rozporządzenia umowa o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej zawiera m.in. zobowiązanie do złożenia rozliczenia zawierającego zestawienie kwot wydatkowanych od dnia zawarcia umowy o dofinansowanie na poszczególne towary i usługi ujęte w szczegółowej specyfikacji wydatków do poniesienia w ramach dofinansowania, zawartej we wniosku, w terminie 2 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Jednakże w sytuacjach wyjątkowych zgodnie z §9 ust.6 Starosta może przedłużyć ten termin „w przypadku gdy za jego przedłużeniem przemawiają względy społeczne, w szczególności przypadki losowe i sytuacje niezależne od bezrobotnego, absolwenta CIS, absolwenta KIS lub opiekuna.” Z treści zapisu rozporządzenia wynika, iż ustawodawca przewidział możliwość przedłużenia złożenia rozliczenia m.in. ze względów społecznych.
Przepisy obowiązującego prawa nie zawierają jednak definicji legalnej pojęcia „względy społeczne”. Należy zauważyć, iż można posiłkować się rozumieniem tego pojęcia w wypracowanym orzecznictwie sądów administracyjnych. Zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa o zaistnieniu względów społecznych możemy mówić „gdy z powodu nadzwyczajnych przypadków losowych lub szczególnego splotu okoliczności strona nie jest w stanie uregulować zaległości podatkowej, przy czym nie można ich utożsamiać z subiektywnym przekonaniem dłużnika. O istnieniu względów społecznych lub gospodarczych zobowiązanego decydować powinny kryteria zobiektywizowane, zgodnie z powszechnie aprobowana hierarchią wartości.”(wyrok WSA w Białymstoku z dnia 15 maja 2019r., sygn.. I SA/Bk 125/19). Naczelny Sąd Administracyjny określił „względy społeczne lub gospodarcze” jako pojęcie nieostre. Przy tego rodzaju niedookreślonych pojęciach nie ma swobodnej wykładni prawa bez obowiązku precyzyjnego jego wyjaśnienia oraz posługiwania się zasadami prawa, a także ocenami pozaprawnymi. Oznacza to, że w każdej konkretnej sprawie należy określić, ustalić i poddać ocenie na czym polegają względy społeczne. Ocena ta powinna być zgodna z aprobowaną powszechnie hierarchią wartości oparta na kryteriach obiektywnych. Przykładowo wnoszenie o przedłużenie ww. terminów jedynie z uwagi na: „brak czasu” czy „zapomniałem/am o (…)”, nie spełnia kryteriów aby zostały one uznane za „względy społeczne”.
Należy pamiętać, ze każde naruszenie warunków realizowanej umowy może skutkować obowiązkiem zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami ustawowymi. Dlatego istotne jest dokładne zapoznanie się z warunkami umowy oraz każdorazowe wniesienie w terminie informacji o wszelkich zmianach czy też innych zaistniałych okolicznościach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.